H.C. Anderseni elu ja loomingut tutvustav näitus

Möödunud aasta viimastel päevadel jõudis rändnäitus Valga Keskraamatukogusse ning see oli kõigile huvilistele külastamiseks avatud kogu jaanuari kuu.

Kirjaniku sünnilinna Odense Linnamuuseumide ja H. C. Anderseni Maja poolt koostatud ning Taani Suursaatkonna vahendatud näitus esitles tema elu- ja loometeed. Lisaks rikkalikule kirjanduslikule pärandile – muinasjuttudele, luuletustele, näidenditele, reisikirjadele ja romaanidele oli ta ka hea käega kunstnik. Näitus esitles muuhulgas tema loodud paberväljalõikeid ja pildikollaaže. Vaestes tingimustes kasvanud, koolituse saanud ja elus mitmeid vastulööke taluma pidanult suutis ta enda elu siiski õnnelikuks, otsekui muinasjutuks luua ja seda väljendab ka näituse rol-upil olev tsitaat, mida ta enda mälestustes kasutas: „Minu elu on ilus muinasjutt, õnnelik ja sündmustest tulvil.“

Näitus jutustas kaasakiskuvalt Hans Christian Anderseni vaesest lapsepõlvest ja suurest viletsusest nooruses, kooliaastatest ja armastusest, reisidest ja mitmekülgsest loomingust, tema surmast ja surematusest, tema õnneotsingutest ja selle õnne leidmisest. Näituse läbivaatamise järel tekkis tõesti tunne, et Anderseni enda elu oli haruldane muinasjutt.

Kui näitusega oli tutvutud ja huvitavamate faktide üle arutletud asusid kõik lapsed vaatama näitusega koos pakutud Taani filmi „Metsluiged”. Filmi tegevus toimub Taani kuninganna Margrethe loodud dekupaazidel, mis olid nii tõetruud ja väga ilusad.

Valgas vaatasid filmi ja tutvusid Hans Christian Anderseni näitusega kolm klassi (46 osalejat). Soovijaid oli rohkemgi, aga koroonaviirus tegi omad parandused laste plaanidesse. Edasi liikus näitus meie haruraamatukogudesse – Harglasse, Tsirguliina ja Lüllemäele. Täpsemalt saab lugeda siit (link harukogu artiklile)

Loodame, et toredaid näitusi, mida tutvustada ja huviga vaadata tuleb sel aastal veelgi.