Õppereis Hiiumaale tõi kuhjaga muljeid

On juba traditsiooniks saanud, et Valgamaa raamatukogude töötajad käivad korra aastas tutvumis- ja õppereisil Eestimaa erinevais paigus. Nii ka sel aastal – juulikuu kahel esimesel päeval sai külastatud Hiiumaa raamatukogusid, kultuuri- ja kirjandussündmusi ning tutvutud kohalike vaatamisväärsustega.

Kuidas me siis need kaks päeva Hiiumaal veetsime?

Sõidu peamiseks sihiks oli tutvuda saare raamatukogude olemuse ja eripäradega. Raamatukogudest rääkides peatuks pikemalt Kärda Linnaraamatukogul ja seal kasutusel oleval uudsel, aga ka julgel lahendusel, mis teeb külastaja jaoks raamatukoguteenuse kättesaadavaks harjumuspärasest märksa vabamalt. Tegemist on nn avatud raamatukogu teenusega, mis laseb asutust avatuna hoida kõigil nädalapäevadel kella kuuest hommikul kümneni õhtul. Kuid saab olla veelgi paindlikum – vastavalt sellele, kuidas vajadust nähakse, saab  neid aegu kohandada. Nimelt on Kärdla linnaraamatukogu Eesti esimene rahvaraamatukogu, kuhu saab raamatukogusüsteemis registreeritud ID-kaardi alusel siseneda ka hommikul ja õhtul ning nädalavahetustel, mil töötajaid majas enam ei olegi. Täiesti iseseisvalt saab raamatuid tagastada ning vajalik teavik laenutusautomaadi abil ise ka laenutada.

Raamatukogu direktor Annely Veevo sõnul leiab uudne laenutussüsteem päris aktiivset kasutust ning on näha, et teenus sellisel kujul on vajalik. Eelkõige vajavad seda töölkäivad inimesed ja õpilased, kel pole alati võimalust päevasel ajal raamatukogu külastada. Samas rõhutas Veevo, et raamatukoguhoidjad on ikkagi jätkuvalt väga vajalikud ning kedagi uuenduste arvelt koondama ei pea.  Seda hirmu, et uudne teenus ahvatleb raamatukogu kurjasti kasutama direktori sõnul Kärdla väikeses kogukonnas samuti karta ei maksa, liiatigi on kasutusel turvakaamerad ning märkimisväärseid probleeme siiani esinenud ei ole.

Käisime ka ajaloolisse kivihoonesse sisse seatud Käina raamatukogus, mis võlus meid kõiki ära oma maitsekalt restaureeritud ruumidega ja ääretu kodususega.

Väikelinna Käinas sai tehtud ka giidituur elamuskeskuses Tuuletorn. See on torn, mis räägib tuulte keeles – nii ütlevad hiidlased ise. Nagu Hiiumaa oma värvika looduse, kultuuri ja merendusega on väga mitmekülgne, on ka Tuuletorn natukene muuseum, väheke teaduskeskus ja pisut mängumaailm.

Kärdla sadamas külastasime vägagi menukat teatrietendust „…ja Margus nõukogude armeest“ ning esimest korda toimunud Hiiumaa kirjandusfestivali. Festivalil saime osa vestlusringist ja kohtumisest Paul-Eerik Rummo ja Joonas Hellermaga. Palju huvitavat kirjandussõbrale pakkus raamatutelk, kus olid väljas Rahvusraamatukogu ja Hiiumaa raamatukogud, aga ka kirjastused oma uudisteostega ning mitmed näitused ja töötoad.

Etendus “… ja Margus nõukogude armeest“ ja selle autor ning esitaja, hiiu huumori ja suurepärase lugude jutustamise poolest tuntud näitleja Margus Tabor ilmselt enam lähemalt tutvustmist ei vajagi. Lavastuses, mille idee sündis tema isiklikest, sõjaväepäevil kirjutatud kirjadest, oli nii naerma- kui ka mõtlemapanevaid hetki.

Tegemisi jagus meie kahte päeva veelgi. Sai vantsitud maha pikk linnaekskursioon Kärdlas, nähtud, milline on Hiiumaa pukktuulik seestpoolt, ronitud hiiglaslikule rändrahnule ning uuritud Tubala vaia (ikka selle, mis Hiiumaad paigal hoiab) lugu. Ja muidugi sai ronitud paari tuletorni vaateplatvormile.

Huvireis Hiiumaale kinnitas siiani kogetut: ei pea minema väga kaugele kodust, et saada häid emotsioone ja uusi teadmisi. Meie maakonna raamatukoguhoidjad tänavad kõiki võõrustajaid sooja vastuvõtu, aga ka huvitavate ja inspireerivate elamuste eest! Ekstra tänud Käina raamatukogule ja Maili Uibole ning Kärdla Linnaraamatukogule ja Annely Veevole. Teie juures oli tore!

Õppereis sai teoks tänu Kultuuriministeeriumi Raamatukogude arendamise programmist eraldatud toetusele.