Ööbikuööd tõid kaasa võrratuid elamusi

Eesti Rahvakultuuri Keskus korraldas kolmandat korda jutuvestmisfestivali Ööbikuööd, mis tõi toredaid sündmusi ka Valga valla raamatukogudesse, koolidesse ja lasteaedadesse.

Muinasjutujooga

Jane Meresmaa-Roosi Muinasjutujoogast võis osa saada 18. ja 19. mail ning seda koguni kuuel korral erinevates Valga valla raamatukogudes ja haridusasutustes.

Muinasjutud inspireerivad meid ja aitavad suurendada meie loomingulisust ning elavdavad meie emotsioone. Jooga aitab omakorda parendada fokuseerimisvõimet ja mälu. Mis saab olla veel parem, kui kaks head tegevust omavahel ühildada, millest saavad kõik ühe hea kogemuse ja võrratu emotsiooni võrra rikkamaks.

Mängulises muinasjutujoogas tuli jutustamisele lugu Näkitüdrukust, kes igatses näha, mis salapärases metsas on. Tal oli teel palju takistusi, aga ta suutis need kõik koos looduses leiduvate abilistega ületada. Jutu käigus muututi nii õõtsuvate kallastega metsajärveks kui sügavaks laaneks, kohtuti erinevate loomade ja lindudega, kes näkitüdrukut tema rännakul saatsid.

Lapsed elasid Jane juhatusel läbi mänguliste jooga-asendite kaasa Näkitüdruku muinasjutule. Helina ja pillihäälte toime rahustas ning headuse loits sisendas positiivsust ja jättis hinge helge meeleolu.

Tunded udus

Samuti 18. ja 19. mail võeti Valga Põhikoolis 1.-3. klasside ja Valga lasteaia „Kasekese“ laste ja õpetajate poolt väga hästi vastu Ivar Lett ja tema etendus „Tunded udus“.

Ivar Lett sai algusest peale publiku oma „paati“. Ta tunnistas hiljem, et poleks soovinud õpetajaid lapsi keelamas ja korrale kutsumas näha. Seda polnud vaja karta, sest õpetajad jälgisid laval toimuvat suure huvi ja kaasaelamisega ning lapsed veelgi enam.

Etendust läbiv teema oli hirm. Hirmul on suured silmad?! Aga kas kõik on ikka päris nii, nagu me olukordi näha tahame või ette kujutame? Kuidas võib hirm ka meile abiks olla? “Tunded udus” ongi lugu hirmust, aga ka sõprusest, hoolivusest ja julgusest ning koos lastega otsiti võimalusi, kuidas oma kartustega hakkama saada. Etendus puudutas hinge ja südant, toimus tõeline kohalolu ja hetkes olemine.

Sinitriibuline unistus

Sandra Lange autorilavastus rääkis fantaasiarikka loo taaskasutusest: vapra plastikpudeli Mulli seiklus sadama kaupluse poeriiulilt Kapteni sinitriibuliseks särgiks! Lavastus inspireeris uskuma oma unistustesse ka siis kui kõik tundub olevat kadunud. Lavastuses õpetatati lastele joonistamise ja värvimaailma loomise kaudu, kui oluline on unistada, oma unistused ellu viia ja kuidas kõik need asjad – ennekõike loodus ja inimene – omavahel seotud on.

 

 

Meie täname kõiki meie esinejaid! Täname lasteaedasid ja koole, õpilasi ja õpetajaid! Täname toetuse ja eestvedamise eest Eesti Rahvakultuuri Keskust. Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali/ Valgamaa ekspertgruppi.

Kokku oli sündmusi, mis mõeldud küll lastele, kuid millest võisid osa saada ka täiskasvanud üksteist, osalejaid oli kokku 590, neist lapsi 512.

Korraldajad: Valga Keskraamatukogu ja harukogud Lüllemäe, Tsirguliina, Hargla, Õru, Kaagjärve. Partnerid: Lüllemäe Põhikool koos lasteaiarühmadega, Tsirguliina kool, Hargla kool. Õru Lasteaed-Algkool.