Kohtumine Anu Rauaga tõi lähemale tõlkija Valda Raua elu ja loomingu

Teisipäeval oli meil suur rõõm ja au vastu võtta eriline külaline, tekstiilikunstnik Anu Raud. Tunnustatud kunstnik keskendus oma külaskäigul peamiselt enda ema, tõlkija Valda Raua elule ja loometeele.

Valda Raud (29. I 1920 – 8. X 2013) oli poole sajandi vältel eestlaste paljude lemmikraamatute tõlkijana, inglise ja ameerika kirjanduse eesti keelde vahendajana kõrgelt hinnatud. Tema päevikute, kirjade ja märkmete põhjal on koostatud raamat „Üks elu“, milles avaneb nii ta enda ja tema perekonna käekäik kui ka aeg ja inimesed, kultuurisündmused ning seltsielu läbi aastakümnete. Kohtumisel Valgas oli kaasas ka raamatu koostaja Ela Tomson.

Kokkusaamisel saatsid kunstnikku kirjandus- ja kultuuriloohuvilised Siiri Merila-Hubbard ja Nigel Kelly, kes on suured Anu Raua looming austajad. Ühtlasi aitavad nad korrastada ja kataloogida Anu Raua käsutuses olevat erialaselt ja kultuurilooliselt olulist raamatukogu, sh perekonnaga seotud raamatuid.

Koos kallite külalistega vaadati filmi “Juuresolek. Keldi palved”, mis on lugu sellest, kuidas kauge võib osutuda väga lähedaseks, kuidas Viljandi külje all Heimtalis Kääriku talus tõlkis Valda Raud vanad Šotimaalt pärit keldi palvete kogumiku “Carmina Gadelica” eesti keelde. Filmi idee autor oli Ela Tomson, teostus Mati Põldrelt.

Valga keskraamatukogus on üles seatud näitus “Valda Raud – tõlkija, kes kujundas head maitset”, mis on väljapanek Valda Raua lapsepõlvest ja kooliajast sõna ja pildis ning tema tõlgitud raamatutest. Kõigile tuttavaist, Valda Raua poolt eesti lugeja lauale toodud teostest võiks siinkohal nimetada Jerome D. Salingeri “Kuristik rukkis”, Theodore Dreiseri “Õde Carrie”, Kurt Vonneguti “Tšempionide eine”, Ernest Hemingway “Ja päike tõuseb”, Harper Lee “Tappa laulurästast”, John Fowlesi “Prantsuse leitnandi tüdruk” jpt. Näitus jääb üles 31. jaanuarini.

Anu Raud kinkis raamatukogule teosed, millele lisas autogrammi, samuti jäid kohalolijatele mälestuseks autogrammiga postkaart, millel kujutatud kunstniku loodud vaibad.

Aitäh külalistele erakordselt südamliku ja huvitava päeva eest!