Ruumieksperiment muutis raamatukogu hubasemaks

Keskraamatukogu on võtnud sihiks muuta oma sisekujundust lugejasõbralikumaks luues juurde alasid, kus külastaja saab end senisest tunduvalt kodusemalt tunda. Interjööri muutmisega tegime algust juba novembri lõpus, kuid olemas on plaanid ka edaspidiseks.

Praeguseks on majas juures paar hubast nurgakest. Kõige suurema muudatuse läbis perioodika- ehk ajalehetuba, kus saab nüüd lehte lugeda veidi mugavamates tugitoolides, kodutunnet lisamas erinevad valgustid ja vaipkate. Sealsamas on tore ka näiteks tuttavaga kohtuda, kolleegidega tööasju arutada või niisama raamatut sirvida. Mugavaid istekohti lisasime ka teenindussaali.

Loomulikult mõtlesime ka kõige väiksematele – lasteosakonnale uue ilme andmine on täies hoos ja üht-teist on veel teha, kuid muudatused meeldivad väikestele külastajatele juba nüüd.

On soov, et need muudatused oleksid millegi suurema algus. Kaudne tõuge muutusteks tuli aga Norrast. Valga Keskraamatukogu direktor Triinu Rätsepp osales novembris rahvusraamatukogu korraldatud koolitusreisil Norras, kus maakondade ja linnade raamatukogude juhid külastasid Oslo raamatukogusid. “Norra raamatukogude ruumid üllatasid oma kasutajakesksuse ja läbimõeldusega. Saime sealt inspiratsiooni, aga ka koduse ülesande teha muutus ehk ruumieksperiment enda raamatukogudes. Oma majas ringi vaadates valisime välja ruumid, mis hädasti uuendust vajasid ja lõime käed külge,” selgitab Triinu, kuidas sai ideest teostus.

Et parasjagu oli ka töövarjupäev, sai ruumieksperimendi praktilises pooles osaleda ka meie töövari, Lüllemäe põhikooli õpilane Romet Juhkam.

Ülesande ideed ja selle teostumist toetas novembris Valga kultuuri- ja huvialakeskuses toimunud konverents ruumiloomest kui vaimse tervise alustalast. Seal käsitletud teemad kutsusid mõtestama ruumilist planeerimist vaimse tervise ja kogukondliku ruumivajaduse võtmes ning paneeldiskussioonis oli võimalus ankurasutuse juhina osaleda ka keskraamatukogu direktoril.

Meie ruumieksperimendile pani õla alla Europe Directi Valgamaa esindus, panustades ettevõtmisse mööbli ja muude sisustuselementidega. Raamatukogu ruumidesse ilmunud tugitoolid, lauad, vaibad ja lambid aitavad tõepoolest lisada kodust hubasust ja seda on täheldanud ka lugejad. Teisalt tahab uus kujundus ka harjumist ja vajadusel kohandamist meie külastajate eelistustega. “Tahame, et meie majas oleks rõhuasetus inimesel, et tekiks nn elutoa tunne, rõhutab Triinu Rätsepp. “On oluline tõde, et ruumi kvaliteeti näitab ka see, kui kaua tahab inimene seal olla.”

Eksperimendid ruumiga viidi läbi ka mitmes teises Eesti suuremas raamatukogus. Ühisel virtuaalsel kokkusaamisel detsembris annab kõigile teostatud eksperimentidele tagasisidet ruumikujundaja Maarja Valk-Falk. Oma ala spetsialisti tagasiside toetab edasisi tegevusi kasutajasõbralikuma raamatukoguruumi loomisel.