Kohtumine kirjanikuga tõi koolipäeva elevust

Esmaspäeva hommikupoolikul astus Valga põhikooli õpilaste ette laste- ja noortekirjanik Grethe Rõõm.

Kirjanik rääkis eelkõige oma viimasest raamatust, tänavu ilmunud lasteraamatust „Ruudi, Tuula ja hambahaldjas Tauno“ sedavõrd humoorikalt ja kaasahaaravalt, et jutud ja küsimused raamatu teemal ei tahtnud kuidagi vaibuda. Niivõrd põnevaks kujunes seekordne kohtumine.

Grete Rõõm ütleb ise, et peaasjalikult leiab ta inspiratsiooni juhtumistest oma lastega ja teistest igapäevaelu seikadest, kuid suuresti ka kohapärimusest. Palju on juttudes Rõuge-ainest, sest just Rõuge Ööbikuoru serval kirjanik elab ja oma kirjatööd teebki. Ta ise on kirjutanud: “Minult on küsitud, et miks ma kirjutan konkreetsest kohast? Aga sellepärast, et kui sa silmad lahti teed, siis näed, et imed juhtuvad su oma nina all. Teine põhjus on see, et tahan avada neid kohti, mis on mulle midagi andnud. […] See on minu võimalus aitäh öelda ja pai teha.”

Nii sündisid Rõuges ja jõudsid raamatukaante vahele “Lohe Lembitu lood : pahandus Ööbikuorus” (2009) ja “Lohe Lembitu lood : kitserööv” (2010). Lugusid Ööbikuorus elavate lohede ja Ööbikuoru kõrval elavate inimeste seiklusrikkast sõprusest on kogunenud aga rohkemgi.

Kui raamat “Raamatuvardjad : tähtraamatu tagasitulek” (2010) on samuti lastele, siis eelmisel aastal ilmunud „Kaarnapuu“ on juba läbinisti noortekas – põnev ja natuke müstiline lugu sõprusest, armastusest ja julgusest. Autor lubab raamatule järge, teisisõnu – „Kaarnapuu“ on triloogia esimene osa.

Õpilaste küsimused ei tahtnud kuidagi lõppeda ja vabalt oleks võinud teist samapalju aega veel otsa rääkida. Hiljem oli noortel kirjandushuvilistel võimalus autoriga vestelda ja autogrammigi küsida.

Grethe Rõõm on töötanud ajakirjanikuna maakonnalehes Võrumaa Teataja ja ajakirjas Eesti Naine ning fotograafina. Praegu elab kirjanik Võrumaal Rõuges, on emaks neljale lapsele ja lisaks kirjutamisele töötab ühes väikeses koolis eesti keele ja kirjanduse õpetajana.

Aitäh toreda kohtumise eest, Grethe Rõõm ja Valga põhikool!

Kohtumise noorte lugejatega korraldas Valga Keskraamatukogu.