Ilon Wiklandi elu ja loomingut tutvustav näitus jõudis Valga keskraamatukogusse

Valga keskraamatukogusse on jõudnud mööda Eesti raamatukogusid rändav ainulaadne kohvritesse pakitud tegelusnäitus “Pikk-pikk teekond”, mis jutustab lastele mänguliselt ning kaasahaaravalt lugusid Ilon Wiklandist ja tema illustreeritud raamatutest.

Näitus käsitleb illustraatori lapsepõlve ja loomingut, toetudes tema elukäigust inspireeritud Haapsalu-ainelistele lasteraamatutele. Eksponaatide pakkimine kohvrites pole pelgalt kunstiline taotlus, vaid sel on märgiline seos kunstniku elulooga. Näitusele nime andnud raamatu “Pikk-pikk teekond” kaanel kujutab illustraator end väikse tüdrukuna rongijaama tühjal perroonil koos truu kaaslase koer Sammeli ja kollase vineerkohvriga. Nii jõudis Ilon Haapsallu, kus elasid tema vanavanemad …

Sama kohvriga saatsid vanavanemad Iloni sõjakoleduste eest Rootsi. 70 aastat pärast äraminekut Rootsi andis Ilon selle sama kollase kohvri eksponaadiks Iloni Imedemaale Haapsalus.

Näituse viis värvilist kohvrit avatakse teematundides, kuhu saab registreeruda raamatukogu lasteosakonnas. Üheskoos saab uurida Wiklandi illustreeritud raamatuid ja lahendada ülesandeid, mis aitavad nähtut meelde jätta. Teematunnis osaleja saab ülevaate Ilon Wiklandi elust ja loomingust, mis ulatub kaugemale armastatud lastekirjaniku Astrid Lindgreni raamatute illustreerimisest.

Näitus on valminud Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Iloni Imedemaa ja Lääne Maakonna Keskraamatukogu koostöös ja selle on kujundanud kunstnik Kaie Kal.

Näitus jääb Valga Keskraamatukogusse aprilli lõpuni.