August Gailiti nimelise novelliauhinna laureaat on Lauri Sommer

Valga Vallavalitsus ja Valga Keskraamatukogu annavad sel aastal välja seitsmendat August Gailiti nimelist novelliauhinda. 2021. aastal on pälvinud auhinna Lauri Sommer novelli eest „Pärlipüüdjad“. https://www.looming.ee/arhiiv/parlipyydjad/

Lauri Sommer leiab eksootikat ka oma lähimas koduümbruses, ühendades Gailiti loomingule iseloomuliku romantilise idealisti hoiaku hea sisseelamisega vana Liivimaa atmosfääri ning suutes oma kujutluspildid edasi anda usutavalt ja nauditavalt heas keeles, milles on hästi tabatud  lokaalkoloriit ega puudu ka Sänna ja Vahtsõliina vahel kõneldava murdekeele varjundid. Muidugi meenutab juba pealkiri „Pärlipüüdjad“ peaaegu sama pealkirjaga novelli „Pärlipüüdja“ romaanist „Toomas Nipernaadi“, ent Sommeri teos on sellest sõltumatu, nagu ka selle autor on sõltumatu ja nipernaadilik kulgeja kaasaja eesti kirjanduse maastikul.

Novelliauhinna määras Valga Keskraamatukogu nõukogu poolt kinnitatud komisjon. Komisjoni esimeheks oli kirjandusteadlane Janika Kronberg, liikmeteks Valga Vallavalitsuse esindajana  Kuido Merits, kirjandushuvilised Jaan Rapp ja Liina Saksing ning raamatukogu esindajana Endla Schasmin.

Auhind antakse välja kord kahe aasta jooksul ja määratakse eesti autorile kõige nipernaadilikuma novelli eest. Auhinnaks on J. Soansi miniskulptuur „Nipernaadi”, mis antakse üle 11.juunil toimuval kirjandussündmusel Valga keskväljakul. Informatsioon ajakava ja esinejate osas edaspidi.

August Gailiti nimelise novelliauhinna välja andmist toetavad Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp ja Valga vald.

                                                                                      

Loe ka artiklit Lõuna-Eesti Postimehes https://lounapostimees.postimees.ee/7236027/parlite-puudmine-toi-gailiti-auhinna

Lauri Sommer

Foto: IvoSchenkenberg – Üleslaadija oma töö, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40036222