August Gailiti nimelise novelliauhinna saaja on selgunud

 

2009. aasta, 27. aprillil kogunenud komisjon otsustas, et esimene August Gailiti nimeline novelliauhind antakse Valdur Mikita novellile „Jänesekapsa teoreem”.

Valga Linnavalitsus ja Valga Keskraamatukogu annavad sellest aastast alates välja August Gailiti nimelist novelliauhinda. Auhind antakse välja kord kahe aasta jooksul ja määratakse eesti autorile kõige nipernaadilikuma novelli eest. Auhinnaks on J. Soansi miniskulptuur „Nipernaadi”.

Novelliauhinna määras Valga Keskraamatukogu nõukogu poolt kinnitatud komisjon. Komisjoni esimeheks oli kirjandusteadlane, Eesti Kirjandusmuuseumi direktor Janika Kronberg, liikmeteks Valga Linnavalitsuse avalike suhete juht Ene Mägi, Valga kirjandushuvilised Jaan Rapp ja Evi Koop ning raamatukogu esindajana direktor Endla Schasmin.

Auhindamiseks esitati 17 novelli 14 autorilt.

Komisjon otsustas 2009. aasta A. Gailiti nimelise novelliauhinna määrata Valdur Mikita novellile „Jänesekapsa teoreem” kui esitatutest kõige nipernaadilikumale. Novellis seguneb reaalsus fantaasiamaailmaga, lugeja viiakse välja argiilmast. Novell on kirjutatud isikupärases stiilis, sõnakasutus on leidlik. Autor määratleb novelli etnofuturistlikuks. Igatsus on see, mida autor tinglikult nimetab jänesekapsa teoreemiks, teoreemiks, mida ei olegi võimalik lahendada või pole lahendus soovitatav.

Novellipreemia kandidaate esitanute vahel loositi välja kolm raamatut „Vana Valga. Ehitised ja inimesed.”  Loosi tahtel saavad raamatud Tiiu Ivask, Berk Vaher ja Maie Saar. Novelliauhind ja raamatud antakse üle suve teisel poolel, samal päeval, kui Säde pargis avatakse „Nipernaadi” skulptuur.

Endla Schasmin